Jak wybrać skutecznego adwokata, gdy rozwód wisi w powietrzu?

W 2020 roku w Polsce było blisko 100.000 adwokatów i radców prawnych. Jak z tych tysięcy wybrać tego, który będzie dla Ciebie najlepszy?

Sprawa nie jest łatwa, bo rozwód średnio będzie trwał 3 lata, więc to nie jest tzw. „krótka piłka”. To oznacza, że z prawnikiem, któremu zapłacisz, będziesz spotykał/a się latami.

Czym się kierować, aby zainwestować pieniądze mądrze i powierzyć swoje życie odpowiedniej osobie? Najczęściej brane pod uwagę są:
(a) profesjonalne podstawy;
(b) polecenie;
(c) pierwsze wrażenie;
(d) system pracy;
(e) opinie w Internecie;
(f) cena.

Profesjonalne podstawy. Profesjonalizm to podstawa każdego dobrego adwokata. Wykształcenie, zajmowane funkcje, osiągnięcia, nagrody, publikacje i konferencje to tylko część profesjonalizmu. Przy rozwodzie bardzo ważna jest umiejętność patrzenia w szerszym kontekście. Adwokat powinien wiedzieć, co sprawdzi się na sali sądowej, kiedy i jakie dowody warto przedłożyć sądowi oraz jakich argumentów użyć. Dla mnie jako adwokata sądowego, który jest również Sędzią Sądu Dyscyplinarnego, zawsze najważniejsza jest perspektywa sędziego. Fakt, że jestem sędzią dyscyplinarnym powoduje, że na sprawy moich Klientów patrzę z perspektywy stołu sędziowskiego i mając to doświadczenie – dziś już inaczej piszę pisma procesowe. Zdaję sobie sprawę, że sędzia ma określoną (za małą) ilość czasu na czytanie akt, więc wprowadziłam nowy system redagowania pism tak, aby nie były przegadane, ale żeby w sposób zwięzły i konkretny pokazywały mocne punkty Klienta i zbijały argumenty drugiej strony. W sprawach rodzinnych stosunkowo rzadko zdarza się tzw. spór o prawo, gdzie strony kłócą się o wykładnię określonego przepisu, więc pisanie prawniczych elaboratów jest marnowaniem czasu. Częściej problemem są takie kwestie jak dobro dziecka, wydolność wychowawcza czy prawidłowe określenie zarobków. Pisma powinny zawierać to, co sąd zainteresuje, a więc to, co ma znaczenie dla rozstrzygnięcia.
Na profesjonalizm składa się również po prostu doświadczenie życiowe, sądowe i pokora, bo niezbadane są wyroki boskie i sądowe.

O tym, czy w ogóle potrzebujesz adwokata, żeby się rozwieść przeczytasz na: https://linkd.pl/2f4e.`

Polecenie. Zdecydowanie warto zapytać znajomych, którzy już się rozwiedli, jak przebiegał rozwód i jakie mają doświadczenia z prawnikami. Poczta pantoflowa to wciąż najlepsza ścieżka do znalezienia kogoś właściwego. Ja również bardzo sobie cenię Klientów, którzy przychodzą do mnie z polecenia, bo to jest najlepszy dowód, że wykonuję moją pracę dobrze.

Pierwsze wrażenie. Zanim podejmiesz decyzję, spotkaj się z kilkoma adwokatami. Tak, oczywiście, to dodatkowy koszt kilku konsultacji prawnych, ale ostatecznie stawka jest wysoka, więc potraktuj to jako inwestycję. Ile mieszkań musisz obejrzeć, zanim kupisz swoje wymarzone? No właśnie.

Sprawy rozwodowe są bardzo specyficzne. Negocjowanie rozwodu to coś zupełnie innego niż negocjowanie sprzedaży gazociągu. Niestety gazociąg bywa łatwiejszy. Jeżeli jesteś menedżerem/ką, CEO lub pracujesz w korporacji, znasz już wielu prawników, byłeś/aś wiele razy na sali sądowej, negocjowałeś/aś kontrakty za miliony euro – pamiętaj, ta sprawa może być inna od wszystkich i należy wziąć pod uwagę coś więcej niż „dobrą opinię na mieście” w innych rodzajach spraw.

Ważne jest pierwsze wrażenie. Znajdź kogoś, kto budzi Twoje zaufanie i choćby minimum sympatii. Pamiętaj, ta osoba pozna Twoje życie od podszewki. Jeżeli sam/a nie wyciągnie wszystkich wstydliwych sekretów, to bądź pewien, że druga strona to zrobi. Adwokat to osoba, przy której będziesz kląć i płakać.

Jeśli mogę coś Ci poradzić, wybierz kogoś, przy kim nie czujesz się oceniany. To pierwszy krok do otworzenia się, a próby oszukiwania adwokata albo cedzenia informacji są zawsze pomysłem, który odbije się czkawką.

I ostatnia rzecz – adwokat to również Twoja wizytówka. Powinien u drugiej strony oraz sądu wzbudzić szacunek i respekt. Każdy z nas, adwokatów, ma inną osobowość, inny styl bycia, żartowania, pocieszania, więc warto aby ten styl Ci po prostu odpowiadał.

System pracy. Ponieważ rozwód oznacza znajomość z adwokatem na lata, warto zapytać, jak dany prawnik pracuje. Czy zakłada odbieranie telefonów w weekendy, czy jest możliwy kontakt z nim poza godzinami biznesowymi?
Dlaczego to jest ważne? Bo może się zdarzyć sytuacja awaryjna, np. dojdzie do awantury przy przekazywaniu dzieci, a drugi małżonek będzie groził wezwaniem Policji. Warto wiedzieć, że nie jest się samemu w takich ekstremalnych sytuacjach. Adwokat na tego typu zdarzenia patrzy z pewnym dystansem, ma też wypracowane różne scenariusze i potrafi załagodzić sytuację lub powiedzieć, czego nie robić.
Ja wypracowałam system, który gwarantuje moim Klientom komfort skontaktowania się ze mną w weekendy lub wieczorami w sytuacjach nagłych, a przy tym daje mi szansę na prowadzenie życia prywatnego. Wiem, w których sprawach Klienci siedzą na tykającej bombie, kiedy odbywają się przekazywania dzieci i rozumiem, że w pewnych sytuacjach powinnam być po prostu dostępna. Na szczęście moi Klienci też wiedzą, że prowadzę normalne życie i szanują mój czas.

Kolejna sprawa do sposób przygotowania Klienta do postępowania i poszczególnych rozpraw. Prowadzenie sprawy rozwodowej to jest gra zespołowa. Wiem, że style pracy są różne, chociaż ja nie wyobrażam sobie widywać klientów tylko pod salą rozpraw.

System pracy czasami ma związek z wynagrodzeniem – upewnij się, że wiesz, czego możesz oczekiwać w trakcie współpracy. Jeżeli wynagrodzenie obejmuje określoną liczbę godzin, to musisz pamiętać, że każde spotkanie oznacza zmniejszenie ilości czasu do wykorzystania – warto wtedy koncentrować się stricte na problemach związanych ze sprawą.

Opinie w Internecie.
To nie działa i koniec.
Po pierwsze dlatego, że część portali internetowych zarabia na tym i publikuje nieprawdziwe opinie. Prawników jest stosunkowo mało w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju, porównując np. do Europy Zachodniej, wobec czego opinii jest również za mało, aby były wiarygodne.
Po drugie, każdy z nas oczekuje czegoś innego od adwokata. Biorąc pod uwagę, że praca adwokata to umowa starannego działania, a nie rezultatu, to może się okazać, że porównujesz jabłka do pomarańczy. To nie może się udać.

Cena. Rozwód to droga impreza – pod każdym względem. Emocjonalnym, czasowym i finansowym. Co do kwestii finansowych, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile warte jest rozwiązanie Twojego problemu. Na przykład: ile warte jest wypracowanie rozsądnego porozumienia dotyczącego kontaktów z dziećmi, możliwości spędzania z nimi czasu i budowania relacji? Albo ile warte dla Ciebie jest przeprowadzenie rozwodu szybko? I przez pryzmat problemów, które są do rozwiązania, oceniaj wartość pracy adwokata.
Pamiętaj o podpisaniu umowy i szczegółowym ustaleniu warunków współpracy.
Sprawy jasne czynią ludzi przyjaciółmi i jestem przekonana, że transparentne ustalenie, co składa się na wynagrodzenie, a co już nie jest nim objęte, jest dobry początkiem współpracy na lata.

Jeśli uważasz, że ten post może być dla kogoś pomocny – śmiało go udostępnij.